16 648 81 00 / +48 604 523 625 biuro@oipip-przeworsk.pl

Szanowni Państwo

• Miło nam poinformować, iż w biurze Podkarpackiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych ul. Krakowska 11, 37-200 Przeworsk można odebrać bezpłatne informatory pt. „ABC OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ” otrzymane za pośrednictwem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który realizując zlecone przez Ministra Zdrowia zadanie w ramach Narodowego Programu Zdrowia, opracował w/w informator.
  • Celem publikacji jest dostarczenie w sposób przystępny niezbędnej wiedzy kobietom w ciąży oraz ich rodzinom w zakresie organizacji opieki w czasie ciąży, porodu i połogu.  Informator został opracowany przez położne, lekarzy: położnika-ginekologa, neonatologa oraz psychologa, prawnika, przy wsparciu merytorycznym partnerów: Fundacji Bank Mleka Kobiecego oraz Fundacji Przed Czasem w celu przybliżenia obowiązującego w Polsce „Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej”, który zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia jest dokumentem mającym na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa kobiet rodzących oraz zapewnienie właściwej organizacji i warunków opieki nad nią i nad dzieckiem. Podkreślone zostały w nim m. in. prawa jakie mają kobiety w tym szczególnym dla nich okresie, np.: prawo do informacji oraz udziału w podejmowaniu decyzji związanych z ciążą, porodem, połogiem oraz opieką nad noworodkiem, do traktowania ich z szacunkiem.
  • Znajomość założeń zawartych w Standardzie pozwoli kobietom na lepsze przygotowanie się do okresu ciąży, porodu i połogu oraz na poznanie swoich praw i przysługujących im świadczeń medycznych.
  • Bezpłatny informator „ABC OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ” został wydany w formie papierowej i elektronicznej. Zawiera on odnośniki w formie kodów QR, kierujących do pogłębionej wiedzy na tematy omawiane w ramach poszczególnych rozdziałów. Uniwersytet Medyczny w Lublinie za rozpoczął proces dystrybucji informatora, który zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia powinien trafić do położnych podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) za pośrednictwem Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.

W celu ustalenia terminu odbioru informatora prosimy o kontakt telefoniczny z biurem Okręgowej Izby 604 523 625 ,

lub 16 648 81 00